piątek, 24 lutego 2012

Inne rasy użytkowe

Różnice w wyglądzie poszczególnych ras psów pracujących odzwierciedlaja różnorodność zadań, jakie przed nimi stawiano. Od tysięcy lat człowiek wykorzystywał silny instynkt psa do obrony swego terytorium przed intruzami. Pies-obrońca został zobrazowany w mitologi w postaci Cerbera, groźnego stróża bram Hadesu. Ale psy spełniają również inne, bardziej wyspecjalizowane funkcje: są oczami dla niewidomych, uszami dla głuchych, ratują rannych i zasypanych, przewożą ludzi i ładunki przez arktyczne tereny, A kiedy człowiek wkroczył w erę podboju kosmosu, pies - jako pierwszy - stanowił załogę sputnika.

Rasy Użytkowe - pracujące:

Teriery

Większość ras należących do tej grupy to psy stosunkowo niedużego wzrostu, ale pełne życia, mjące niezależny charakter. Choć wiele terierów trzmano niegdyś na farmach, m.in. jako szczurołapy, w późniejszych latach przekształciły się one w domowych ulubieńców; dziś wiele spośród nich należy do najpopularniejszych w świecie ras. Czujne i ciekawskie usposobienie, zamiłowanie do przeszukiwania nor sprawiaja, że teriery mają większą skłonność do kopania w ziemi niż psy innych ras i tendencję do znikania w króliczych norach podczas spacerów. W rezultacie nie nadają się wyłącznie na psy "kanapowe", choć są wiernymi towarzyszami. Teriery to psy żywe, czujne i wyjątkowo odważne. Nie zawsze dobrze znoszą towarzystwo innych psów i kochają samodzielne wypady w teren.

Psy Rasy Terier:

Psy gończe

Te średniej wielkości psy wyhodowane do polowań mają zwykle krótką, dwu- lub trójkolorową szatę i wysportowaną sylwetke. Niekyóre rasy były selekcjonowane pod względem wytrzymałości, inne szybkości biegu. Ogólnie można je podzielić na rasy kierujące się wzrokiem w czasie pościgu, jak np. chart afgański i rasy kierujące się węchem, jak bloodhound. Niektóre rasy są wciąż jeszcze utrzymywane tylko dla cełów myśliwskich i mogą nie być znane poza terenem, na którym występują. Psy gończe nie zawsze łatwo dostosowują się do życia w mieście, wymagają też dużo przestrzeni do biegania. Z natury są towarzyskie, ale ich instynkt łowiecki jest tak silny, że mogą okazać nieposłuszeństwo swemu właścicielowi.

Rasy psów gończych:

Psy pasterskie

Niegdyś psy pasterskie musiał być duże i silne, zdolne do ochrony stad przed drapieżnikami, takimi jak wilki i niedźwiedzie. Gdy tego typu zagrożenia zmalał, zaczęto używać mniejszych i bardziej sprawnych ras, które aktywniej kontrolują przemieszczanie się stada. Z wyjątkiem niektórych ras, jak np. owczarek niemiecki, europejskie rasy pasterskie są rzadko widywane na ringach wystawowych. Jednak ta sytuacja powoli się zmienia; niektóre rasy jak tervueren, tracą popularność jako psy pasterskie, ale pełnią nowe role: towarzyszy i psów wystawowych.

Rasy psów pasterskich:

Psy myśliwskie

Pies myśliwski, wyhowany na towarzysza łowcy, z powodu swego temperamentu i wierności stał sie popularny jako ulubieniec rodziny. Setery, spaniele, wyżły i retrievery, scharakteryzowane jako psy myśliwskie, charakteryzują się inteligencją i towarzyskim usposobieniem. Wymagają jednak bardzo dużo ruchu. Warunki, w jakichpracuja, wpłynęły na ukształtowanie sie ich nieprzemakalnej, ochronnej szaty. Część ras psów myśliwskich występuje jedynie lokalnie, natomiast inne, jak spinone, są dziś dobrze znane na ringach wystawowych całego świata. Aby sprawdzić i utrwalić ich myśliwskie umiejętności, regularnie organizuje się próby polowe.

Rasy psów myśliwskich:

Psy do towarzystwa

Wychodowane po to, by towarzyszyły człowiekowi jako domowi ulubieńcy, występują w wielu różnych odmianach i wielkościech. Często są to znacznie zmniejszone wersje poszczególnych ras, ale niektóre, jak chihuahua, były od początku przeznaczone do roli towarzysza. Inne, jak buldog angielski i basenji, pochodzą od psów użytkowych. Psy do towarzystwa są z regóły wierne i serdeczne. U niektórych ras może występować nieprawidłowość w budowie tylnych kończyn, w obrębie stawów kolanowych, zwana ruchomą rzepką. Jednak ostrożna selekcja dorosłych osobników prowadzi do eliminacji takich wad.

Rasy psów do towarzystwa: